İLETİŞİM BİLGİLERİ

Satış Kanalları

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Siparişim Ne Zaman Kargolanır?

Ödemeniz kontrol edilip onaylandıktan sonra stok durumuna göre aynı gün,stok olmaması durumunda en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir. Detaylı bilgi için Teslimat & Kullanım Koşulları sayfamızı okuyabilirsiniz. Bu süreler genel teslimat süreleridir.

Tarafımızdan kargoya teslim edilen siparişlerle ilgili olarak yaşanacak gecikmeler seçmiş olduğunuz kargo firmasının sorumluluğu altındadır. Teslimat süresi bulunduğunuz yere göre değişiklik gösterilebilmektedir.

Siparişimi İptal Edebilir miyim?

Siparişinizi tamamladıktan sonra iptal etmek istemeniz durumunda; telefon, elektronik posta ya da sağ alt bölümde yer alan “İletişim” bölümünden iptal talebinizi bize iletebilirsiniz. İptal talebinizi iletirken neden belirtmenizi rica ederiz ( yanlış ürün sipariş geçilmesi, ürün ya da ödeme tipi değişikliği vb. gibi).

İptal talebiniz işleme alındıktan sonra, tarafımızdan iptal gerçekleştirilecektir. Yeni verdiğiniz siparişlerin iptal işlemini yapabilmeniz için kargoya verilmemiş olması gerekmektedir.

Şayet müşteriye gönderilen e-posta bildirimlerinde dikim işlemlerinin tamamlandığı ve kargoya verileceğine dair bilgi ulaştırılmışsa sipariş iptal hakkı emaksprime.com’un takdirine aittir.

Eğer ürününüz kargoda zarar görmüş ise, ürününüzü teslim almadan TUTANAK tutturarak kargo yetkilisine iade etmenizi önemle rica ederiz. Tutanak olmaması durumunda ürün hasarından dolayı firmamız kargo şirketinden hasar tazmini yapamayacağından sizlere bu bedel iadesi yapılamamaktadır.

Siparişimde değişiklik yapabilir miyim?

Yeni vermiş olduğunuz ya da teslim aldığınız siparişlerde değişiklik yapabilirsiniz. Yeni vermiş olduğunuz siparişte değişiklik yapmak için, sipariş kargoya verilmeden bizimle irtibata geçmeniz ve yeni siparişinizi bildirmeniz gerekmektedir.

BİZE YAZIN