Blog

Bu teknikleri öğrenin! Akıllı Kilit diğer %90 benzer ürünlerden daha uzun süre kullanılır.

Akıllı bir kapı kilidiniz olduğundan beri, kullanıcıların çoğu daha güvende hissediyor. Örneğin, dışarıdayken anahtarı almak zorunda değiller veya ebeveynlerinin ani ziyaretinden endişelenmek zorunda değiller. Ancak, kilidin deliği tıkanmış veya pil oksitlenmiş gibi günlük bakımı hakkında endişeli hissederler. Bu nedenle, bu makale, günlük hayatımızda akıllı kapı kilidinin yanlış kullanımlarını gösterecektir. Sadece doğru kullanım, akıllı kapı kilidinin hizmet ömrünü etkili bir şekilde uzatabilir.

1.Nazikçe Temizleyin ve Silin

Parmak izi ve PIN kodu, günlük kullanımımızda en yaygın kilitleme yöntemleridir. Bu iki yöntem genellikle ellerimizle ön kapı kilidi arasında sürtünmeye neden olur. Hepimizin bildiği gibi, ellerimizin ter bezinin salgıladığı ter, kilidin yüzeyine leke bırakmaya eğilimlidir, bu da hassas parmak izi sensörü ve tuş takımının duyarsız hale gelmesine ve tanıma hatasına yol açabilir.

Bu nedenle parmak izi ve PIN kodunun kilidi açma hızını sağlamak için parmak izi sensörünü ve tuş takımını düzenli olarak temizlememiz gerekmektedir. Temizlik sırasında lütfen yüzeyi nazikçe silmek için kuru yumuşak bir bez kullanmaya dikkat edin. Islak bir bez veya sert bir şeyle silersek su sızmasına veya kapı kilidinin çizilmesine neden olabilir.

2.Rastgele Yağlama Yağı Eklemeyin

 İlgili standartlara göre, akıllı kilit yedek bir mekanik kilit deliği ile donatılmalıdır. Ancak, günlük hayatımızda mekanik anahtarın nadiren kullanıldığını fark ederiz. Uzun süre kullanılmazsa, anahtarın düzgün bir şekilde takılamadığı ve döndürülemediği bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumda, bazı kullanıcılar yağlama yağı eklemeyi düşünebilir. Aslında, bu sorunla başa çıkmak için iyi bir yol değildir. Toz, yağlama yağı üzerinde yüzmeye eğilimlidir. Dahası, kapı kilidinin deliği toz birikmesine neden olabilir, bu da kapı kilidinin arızalanma olasılığını artırır. Dolayısıyla, doğru yol, kilit silindirinin yuvasına biraz grafik veya kurşun kalem tozu sürmektir.

Akıllı Kilit

3.Pili Düzenli Olarak Kontrol Edin

 Pil, akıllı kapı kilidinin normal kullanımı için bir garanti olmanın yanı sıra güvenli kullanımın önemli bir parçasıdır. Günlük kullanım sırasında özellikle yaz veya yüksek sıcak hava koşullarında, pili düzenli olarak kontrol etmeliyiz. Eğer pil düşük seviyede veya sızıntı yaparsa, zamanında değiştirin ki pil sızıntısının akıllı kapı kilidini aşındırmasını önleyin.

Pil ömrünü uzatmak için alkalin piller seçmeniz tavsiye edilir. Ayrıca, eski ve yeni pilleri karıştırmamaya dikkat edin. Lityum pil, yüksek sıcaklık koşullarına maruz kaldığında patlamaya eğilimlidir. Örneğin, yangın durumunda kapının açılmamasına ve kaçış ve kurtarma zamanının gecikmesine neden olabilir.

4.Kapı kilidinizi kendiniz sökmeyin

Cep telefonu, bilgisayar ve hatta akıllı kapı kilidi gibi bir şeyi sökmekten hoşlanan birileri her zaman vardır. Ancak, akıllı kapı kilidini profesyonel rehberlik olmadan sökmeye çalışmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

İç yapısı, genellikle geleneksel kapı kilidinin iç yapısından çok daha karmaşık olan sofistike ve karmaşık elektronik bileşenler içerir. Profesyonel olmayan biri bunu sökmeye kalkarsa, iç aksesuarlarını bozmak ve bu da arızaya neden olmak mümkündür. Bu nedenle akıllı kapı kilidimizde bir sorun olursa, daha iyi markanın müşteri hizmetleri hattını aramak veya yerel bayiyle iletişime geçmek daha iyidir.

5.Kapıyı Nazikçe Kapatın

Philips EasyKey’in otomatik kilitlenme fonksiyonuna sahip olmasına rağmen, bazı kullanıcılar hala kapıyı büyük bir kuvvetle kapatmaya alışkındır. Bu, kapı kilidine zarar verir. Bu nedenle kapıyı nazikçe kapatmalı ve kapı kilidinin kapı çerçevesine sağlam bir şekilde oturmasını sağlamalıyız. Kapıyı şiddetle kapatmak, akıllı kapı kilidinin kullanım ömrünü etkileyebilir.

Düzenli bakım, akıllı kapı kilidinin bize daha iyi hizmet etmesini sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir