Blog

Philips EasyKey ile İlgili Endişelerinizi Giderin

elektronik kilit

Endişe etmenize gerek yok, Philips EasyKey ile ilgili şüpheleriniz kalmayacak.

Tüketicilerimiz, akıllı kapı kilidini ilk kez kullandıklarında genellikle çeşitli şüpheli sorulara kapılırlar. Örneğin, akıllı kapı kilidinin pili biterse ne olur? Çipli anahtarlık kopyalanabilir mi? Daha güvenli kilit açma yöntemleri var mıdır? Endişe etmeyin. Philips EasyKey, yukarıdaki endişeleri gidermek için gerekli önlemleri aldı.

1. Kartlı kapı kilidi için mekanik anahtar gerekli midir?

Parmak izi, çipli anahtarlık, PIN kodu ve diğer kilit açma yöntemleriyle karşılaştırıldığında, mekanik anahtar esas olarak akıllı kapı kilidi için acil durumlarda kilit açma için gereklidir.

Günlük kullanımda mekanik anahtar, akıllı kapı kilit devresine zarar vermeden kapıyı açmada kullanılabilir. Asıl itibariyle, devre arızası ve yangın çıkması gibi bir acil durum meydana geldiğinde, mekanik anahtarı kullanmak daha faydalıdır.

Potansiyel güvenlik risklerinden kaçınmak için Philips EasyKey Ar-Ge ekibi, mekanik anahtar deliğini gizlemek için özel bir tasarım geliştirmiştir. Bununla hırsızın anahtar deliğini kullanarak kilidi açmasını engellemek hedeflenmiştir . Ayrıca, kapı kilit güvenliğini artırmak için C-seviyede iç kilit silindiri kullanılmaktadır.

Mekanik anahtar o kadar önemlidir ki, kullanıcılara acil bir durumda ulaşabilmeleri için arabaları , ebeveynleri veya ofisleri gibi ayrı sabit başka bir yerde tutmaları önerilir.

2. Çipli anahtar kopyalanabilir mi?

Şu anda, piyasadaki akıllı kapı kilitlerinin çoğunun çipli anahtarlarında M1 kartları (Mifare One) kullanılmaktadır. Bu tür bir çipli anahtarlık piyasada yaygın olarak kullanılmaktadır. Anahtar verilerini komple kopyalayabilen birçok kopyalama yazılımları mevcuttur. Bu şekilde, şifrelenmemiş bir çipli anahtarlık, hırsızların çipli anahtarı kopyalamasını ve kapıyı hırsızlık amaçlı kolayca açmasında bir güvenlik boşluğu oluşturabilir.

Yaygın IC kartlarından farklı olarak Philips EasyKey, akıllı bir dinamik şifreleme özelliğine sahip çipli anahtar kartını kullanır. Güvenliği artırmak için çipte, 16 güvenlik seviyeye sahip M1 kartından daha fazla olan 17 yerleşik güvenlik seviyesi mevcuttur. Çipli anahtarlık her kullanıldığında, çipli anahtarlıktaki veriler otomatik olarak değişir. Bu da çipli anahtarlığın kopyalanmasını zorlaştırır.

3. Şifreli kapı kilidinin pili biterse ne olur?

İlk akıllı kapı kilidini almayı düşündüğümüzde genellikle “akıllı kapı kilidinin pili biterse ne olur?” sorusu akla gelir. Bunun nedeni, özellikle anahtarı kaybedersek, akıllı kapı kilidi pilinin ne zaman bitebileceğine dair daima endişe duyuyor olmamızdır.

Bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Philips EasyKey, üretimde güç tüketiminde enerji tasarrufu özellikle dikkate almıştır. Ayrıca her kullanımda sistem otomatik olarak pil durumu kontol eder. Voltaj 4,5V’tan düşük olduğunda, pili değiştirmenizi hatırlatır ve ilk hatırlatmadan sonra bu şekilde yaklaşık bir hafta kilit kullanılabilir. İşleri erteleyen biriyseniz ve akıllı kapı kilidinin gücü bitene kadar pili değiştirmeyi unutsanız dahi, Philips EasyKey sizin için bir B Planı hazırlamıştır. Ön rozetin altında bir Mikro USB arabirimi mevcuttur. 5V’luk bir güç bankası kullanarak kapı kilidini bu arayüz üzerinden çalıştırabilirsiniz. Ayrıca mekanik anahtarı da kullanarak kapı kilidini açabilirsiniz.

Yeni bir gelişme ortaya çıktığında ilk olarak ona karşı daima şüphe duyarız. Ancak daha optimize edilmiş bir yaşam tarzının da her zaman için daha fazla benimseneceği de ortadadır.

Kullanıcılara daha akıllı, daha kullanışlı ve daha güvenli bir deneyim sağlamak da Philips EasyKey’in ana hedefidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir