Blog

Philips EasyKey’de PIN kodu ne kadar “değişken” olabilir

elektronik kilit

Philips EasyKey’de PIN kodu ne kadar “değişken” olabilir?

Akıllı kapı kilitlerindeki farklı kilit açma yöntemleri herkes tarafından zaten bilinmektedir. Yüz tanıma, parmak izi doğrulama, PIN kodu veya çipli anahtarlık ile kilidi açma şekillerinden biri veya kombinasyonu, farklı kişi veya gruplar tarafından farklı tercih sebebidir. Bunlar arasında, Philips EasyKey’de standart kilit açma yöntemlerinden, PIN kodu ne kadar “değişken” olabilir? Hadi bir bakalım.

Philips EasyKey’in ana PIN kodu, en fazla yetkiye sahip kullanıcı şifresidir ve bu nedenle önemli bir rol oynar. Parmak izi veya PIN kodları ekleme ve silme, ağ bağlama ve benzeri birçok işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle ana PIN kodu gereklidir.

Ilk ana PIN kodu Philips EasyKey kullanım kılavuzunda verilmektedir. Şifreli kapı kilidi takıldıktan ve etkinleştirildikten sonra kapı kilidi, daha güvenli bir kullanım için ilk ana PIN kodunun değiştirilmesini ister.

Ana PIN kodunu değiştirme yöntemi, modelden bağımsızdır. Genel olarak aşağıdaki gibidir.

Kapı kilidi tuş takımında [#] girin, ana PIN kodunu girin, ardından [#] ile onaylayın.

Ana PIN kodunuzu değiştirmek için [1] girin. Yeni PIN kodunuzu girin ve tekrar [#] ile onaylayın. Aynı ana PIN kodunu tekrar girin ve [#] ile onaylayın. “Başarılı” sesli uyarısını duyduktan sonra, ana moddan çıkana kadar, önceki menüye dönmek için [*] düğmesine basın.

Gizli PIN kodu ile, gözetlenmek önemini yitirir.

Kapının kilidini açmak için pin kodunu girdiğinizde size bakılmasından mı endişeleniyorsunuz? Philips EasyKey, 20 ila 32 basamaklı bir PIN kodu girişine izin verir. Rastgele bir sayı kombinasyonunda doğru PIN kodunu girdiğinide, kapı kilidi bunu algılar. Başka bir deyişle, herhangi bir sayı + doğru PIN kodu + herhangi bir sayı girebilirsiniz.

Gizli PIN kodu sayesinde, doğru PIN kodundan önce ve sonra herhangi bir sayıyı istediğimiz gibi girebilirsiniz. Böylece, PIN kodunun yanlışlıkla görünmesinden endişe duymadan, akrabalarımızın veya arkadaşlarımızın önünde PIN kodunu girme konusunda rahat davranabiliriz. Ayrıca, normal PIN koduyla kilit açmanın dezavantajlarını da ortadan kaldırır. Örneğin, kısa PIN kodunun gözetlenmesi kolaydır, uzun PIN kodunun hatırlanması ise zordur. PIN kodunu sık sık değiştirmek ise sorunludur.

Temizlik hizmetleri gibi durumlar için tek kullanımlık PIN kodu

Tek kullanımlık PIN kodu, yalnızca bir kez kullanılabilir ve kullanımdan sonra sona erer. Philips EasyKey kullanıcıları, daha çok temizlik hizmetleri gibi durumlarda kullanılan tek kullanımlık bir PIN kodu belirleyebilirler. İşlem adımları aşağıdaki gibidir:

Rozeti aktive edin, [#] girin ve ana PIN kodunu girin, ardından [#] ile onaylayın.

Kullanıcı ayarlarına girmek için [2] girin, ardından tek kullanımlık bir kullanıcı PIN kodu eklemek için tekrar [2] girin. 6 ila 12 haneli bir PIN belirleyin ve [#] ile onaylayın. Ardından aynı rakamları yeniden girin ve [#] ile onaylayın.

Geçici PIN kodu ile, arkadaşlarınızın ani ziyaretlerinin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Sınırlı bir süre içinde birden çok kez kullanılabilen ve sürenin aşılması durumunda örneğin yarım saat veya 10 dakika içinde geçersiz hale gelen geçici PIN kodudur.

Philips EasyKey’i ağa tanımladıktan sonra, geçerli bir süre içinde geçici PIN kodunu App üzerinden uzaktan belirleyebilirsiniz. Böylelikle, temizlikçi veya akrabalar gibi ani ziyaretçi gelmesi durumunda, ziyaretçiniz geçici bir PIN kodu ile kilidi rahatlıkla açabilirler. Bu nedenle, işimizi yarıda kesmemize ve aceleyle eve gitmemize gerek kalmaz.

Bunun için gerekli aşamalar aşağıdaki gibidir.

Philips EasyKey APP’yi açın, ardından [Ayarlar] sekmesine tıklayın ve buradan [Geçici PIN kodu]’nu seçin. Daha sonra (akraba ve arkadaşlara) geçici PIN kodu oluşturabilirsiniz.

Zorlamaya karşı PIN kodu, yalnız yaşayan biri için bir zaruriyettir.

Bir ağa bağlı Philips akıllı kapı kilitlerinin çoğunda, Philips görüntülü akıllı kapı kilidi DDL702-1HW gibi zorlanma uyarısı bulunur. Bu işlev, anormal bir durumla karşılaştığımızda, APP’ye kaydettiğimiz zorlama önleyici PIN kodunu girerek kapının kilidini açabiliriz. Ardından zorlama uyarı mesajı ailelerimize ve arkadaşlarımıza aynı zamanda gönderilir. Bu nedenle, fiziksel güvenlik daha efektiv sağlanabilir ve ev güvenlik risklerinin oluşumunu azaltır.

Bunun için gerekli uygulama adımları aşağıdaki gibidir.

EasyKey APP’yi açın, [Ayarlar] sekmesine tıklayın ve [Zorlama uyarısı] öğesini bulun. Açın, bir PIN kodu seçin ve ilgili uyarı bilgilerini girin. Ardından [İleri]’ye tıklayın, APP hesabını seçin ve bir acil durum irtibat kişisinin APP hesabını girin. (Bu hesabın Philips EasyKey’e kayıtlı olması gerekir.)

Geleneksel kapı kilidinden seviye sıçraması yapan akıllı kapı kilidi, yalnızca daha yüksek güvenlik düzeyine sahip daha kullanışlı ve çeşitli kilit açma yöntemlerine sahip olmakla kalmaz,  Philips EasyKey, her açıdan farklı yaşam tarzlarına imkan verir, birden fazla kilit açma yöntemini birleştirir. Karmaşık sistemleri daha da basitleştiren Philips EasyKey, akıllı yaşamı daha fazla kolaylaştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir