Blog

Parmak izi sensörü hava koşullarında duyarlılığı azalır mı? İşte nedenleri:

Dondurucu kış aylarında, bazı insanlar akıllı kapı kilidinin hava daha soğuk olduğunda duyarsız hale geldiğine inanabilir. Akıllı kapı kilidi, girişte kullanılan bir elektronik güvenlik ürünüdür. Ancak, sıcaklık bu ürünü etkileyebilir mi? Akıllı kilidin işlev bozulmasına ne gibi faktörler neden olabilir? Cevabı bulalım!

Sıcaklık, pil kapasitesini etkiler

 Kuru pil olsun ya da lityum pil olsun, düşük sıcaklık ortamı nedeniyle pil kapasitesi azalır. Ayrıca, pilin kimyasal reaksiyon hızı da yavaşlar, bu da pil deşarj kapasitesinin azalmasına neden olur. Normal aralığa ulaşamazsa, pilin kullanım ömrünün kısalmasına ve daha hızlı güç tüketimine yol açar.

Normal kuru pillerle karşılaştırıldığında, alkalin kuru piller daha yüksek kapasiteye sahiptir. Bu pillerdeki kimyasal maddeler sabittir ve düşük sıcaklıklardan daha az etkilenir. Bu nedenle, normal akıllı kapı kilidi için AA alkalin kuru piller tercih etmek daha iyidir.

Ancak, kamera, elektronik kapı zili veya video özelliklerine sahip bir video akıllı kapı kilidi ise, genellikle daha yüksek kapasite yoğunluğuna ve şarj edilebilir lityum pil içerir. Çünkü bu, pil kapasitesi ve hizmet süresi üzerinde daha yüksek gereksinimlere sahiptir. Philips EasyKey de istisna değildir.

Akıllı kapı kilidi için uygun pil seçiminin yanı sıra, akıllı kapı kilidinin normal kullanımını sağlamak için pil seviyesini düzenli olarak kontrol etme alışkanlığı geliştirmemiz de önemlidir. Philips EasyKey, düşük pil uyarı işlevine sahiptir. Pil seviyesi %20’nin altına düştüğünde, akıllı kapı kilidi “düşük pil seviyesi, lütfen pili değiştirin” uyarısı yapar ve zamanında değiştirmenizi hatırlatır.

Yoğuşma pilin kısa devre yapmasına neden olur

Çoğu akıllı kapı kilidinin pil bölmesi arka kapak üzerindedir. İç mekan sıcaklığı ve nem oranı nispeten yüksekken, dış sıcaklık nispeten düşükse, iç mekânda fazla soğuk hava olduğunda, arka kapak kolayca su damlacıkları yoğunlaştırır. Sonuç olarak, pil kısa devresine yol açması kolaydır, bu da akıllı kapı kilidinin normal kullanımını etkiler.

Bu nedenle sıcaklık önemli ölçüde düştüğünde, dışarıdayken iç mekanda soğuk hava oluşumunu azaltmak için pencereleri ve kapıları kapatmak daha iyidir. Ayrıca, evdeyken iç mekan nemini azaltmak için pencereleri havalandırmak da önemlidir.

Yoğuşmanın batarya üzerindeki etkisini azaltmak için, çoğu Philips EasyKey batarya bölmesi bağımsız kapalı bir çift katmanlı koruma tasarımı kullanır. Pil kapağının yanı sıra içeride bir ara katman daha bulunur ve pilin hem sabitlenmesini hem de tüm yönlere sarılmasını sağlar. Bu sayede pil, pil ömrüne yoğuşmanın etkisini etkili bir şekilde azaltabilir.

Kuru cilt, duyarlı parmak izi tanıma yol açar. Kış aylarındaki iklim çok soğuk ve karlıdır. Bazen sıcaklık parmak izini tanımayı zorlaştıracak kadar düşüktür. Ayrıca kuru hava, kuru hava koşullarında cilt soyulmasına ve duyarsız tanımaya neden olabilir.

Kuru cilt, duyarlı parmak izi tanımayı etkiler.

 Kış aylarındaki iklim çok soğuk ve kuru olabilir. Bazen sıcaklık, parmak izini tanımak için çok düşük olabilir. Ayrıca kuru hava, kuru hava koşullarında cilt soyulmasına ve parmak izi tanımanın duyarsız olmasına neden olabilir.

Akıllı Kilit

Philips EasyKey, yüksek tanıma hassasiyetine sahip yarıiletken bir parmak izi sensörü kullanır. Bu sensör, cilt epidermisinin altında daha ince parmak izi ayrıntılarını toplayabilir ve aynı zamanda bir parmak izi doğrulama ve onarma işlevine sahiptir. Eğer parmak hafifçe yıpranmış veya soyulmuşsa, parmak izi sensörü hasarın bir kısmını ve belirsiz parmak izi görüntülerini geri kazanabilir, bu da parmak izi tanımayı etkilemez.

Eğer parmak izleri soyulmuş veya ciddi şekilde hasar görmüşse, yedek olarak birkaç daha fazla parmak izi girebiliriz. Parmaklarınız soyulmamış veya hasar görmemişse, ancak sensör tarafından tanınmıyorsa, bunun nedeni parmak izi toplama penceresinde kir olabileceğidir. Onu nazikçe kuru bir yumuşak bezle silebiliriz.

Yukarıdaki nedenler, “kapıyı açarken kışın akıllı kapı kilidi yeterince hızlı tepki vermiyor” başlıca nedenleridir. Yukarıdaki faktörler dışlanırsa, akıllı kapı kilidi hala aşağıdaki işlev bozuklukları görünebilir. Örneğin, parmak izi tanıma duyarsızdır veya kilitleme cıvatası tamamen dışarı çıkamaz veya mekanik anahtarı başarılı bir şekilde çekemezsiniz. Kendi kendinize yağlama yağı püskürtmeyin. Markanın resmi satış sonrası hizmetlerine başvurun veya bir montajcıdan zamanında yerinde ayar yapmasını isteyin.

Philips EasyKey satış sonrası hizmet hattı her zaman sorun giderme için hazırdır, günlük kullanımınızda daha fazla güvence sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir